Tip Onay Belgeli Yerli Üretim Römorklar | "E" Belgeli Yerli Üretim Çeki Demiri

2.01.2019

Çeki Demiri Trafik Tescil İşlemi
ADIM 1

Romorkcu.com “e” Belgeli Çeki Demiri Satın Alınması

Çeki demiri/kanca montajı araç üzerine yapılan tadilat olarak addedilmektedir.
Gerekli standartlara uygun çeki demirinin öncelikle ECE R55 ( “e” belgeli ) belgesine sahip olmasına özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

Bu belgeye sahip olmayan çeki demirlerinde güvenlik sorunları yaşanabileceği gibi araç ruhsatına işletmek de mümkün olmayacaktır.

ADIM 2
“E” Belgeli Çeki Demiri Montajı
Satın alınan “e” Belgeli çeki demiri / çeki kancası ve elektrik kitinin paket içeriğinde mevcut olan montaj talimatına uygun olarak montajı yapılmalıdır.
ADIM 3
Montaj Uygunluk Raporu Doldurulması
Paket içinde bulunan “e” Belgeli Çeki Demiri Montajı yapılır.
Sonrasında, “e” belgesi ile birlikte TSE Montaj Uygunluk Raporu, montajı yapan firma ya da yetkili firma tarafından doldurulur.

ADIM 4
TSE Araç Kontrol Merkezi (AKM)
Araç çeki demiri, proje onayı için randevu alınan TSE Araç Kontrol Merkezi’nde yetkili mühendis tarafından kontrol ve proje onayı yapılır.

ADIM 5
Trafik Tescil İşlemi
TSE Araç Kontrol Merkezi’nde onaylanan belgelerle, bulunduğunuz il / ilçe Trafik Tescil Merkezinde, çeki demiri / kancası ruhsat onay işlemi yaptırılır.


ÖNEMLİ NOT
Yeni Sistemde;

- Çeki demiri / kancasının tescilinde, getirilen en büyük yenilik araç; TÜV (Araç Muayene İstasyonu) onayına gerek kalmadan tescil edilmektedir.

- İkinci değişiklik; araç montaj uygunluk raporu (bkz. 3. Adım) TSE tarafından yetkilendirilmiş firmalar tarafından hazırlanmaktadır.

- “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 32.madesi gereğince araçta yapılan her türlü tadilat/montaj 30 gün içerisinde tescili yapan kuruluşa bildirmek zorundadır. Aracınızda yapılan tadilatı/montajı 30 gün içerisinde ruhsatınıza işleterek ilgili kanunlardan dolayı olan yükümlülükleri yerine getirmelisiniz.”